Vědecký výzkum pro každého – občanská věda

Alena Skálová (Alča)

Odmala pozoruje, co kde lítá (učeně řečeno: věnuje se ornitologii), po mnoho let amatérsky, nyní profesionálně v České společnosti ornitologické, kde pracuje jako koordinátorka občanské vědy. Kromě ptactva a pobytu v přírodě ji těší matematika (tu ostatně vystudovala na Matematicko-fyzikální fakultě UK), učení sebe a učení ostatních, chození na šifrovací hry, organizování téhož a vymýšlení programu pro skautky v jejím domovském oddíle Sluníčka, pod střediskem Dvojka Praha.

Jak můžu ze své procházky přírodou přispět vědě a zapojit se jako amatér do skutečných vědeckých výzkumů? Jaké projekty u nás běží? Čeho už se dosáhlo? A jak se dá něco takového zažít s oddílem? Chci se zúčastnit – kde začít a co to obnáší?
Seznámíme se s fenoménem občanské vědy, především v kontextu české ornitologie. Povíme si třeba, proč se zajímat zrovna o ptáky, když chceme sledovat stav životního prostředí. Zaměříme se hlavně na projekty, do kterých se zvládne zapojit každý, včetně dětí v oddíle. Těšit se můžete mj. na projekt Ptačí krmítka.
Občanská věda (citizen science) je vědecký výzkum prováděný ve spolupráci profesionálních vědců a občanů z širší veřejnosti (občanských vědců). Ze spolupráce těží obě strany – vědci z možnosti sbírat data z většího území a s menšími náklady, dobrovolníci pak ze zajímavých aktivit a nových poznatků.