Ke kořenům argumentace

Anna Čámská

je studentka Přírodovědecké a Pedagogické fakulty UK, skautská vedoucí a nadšenec do neformálního vzdělávání. V současné době je jejím největším koníčkem akademická debata, kterou nedebatérům s nadsázkou popisuje jako soutěž pro nerdy, co se rádi hádají na body. Koordinuje debatní klub Skautského institutu, koučuje středoškolské týmy Gymnázia Příbram, a když má náhodou volný víkend, vyrazí třeba do Londýna se na turnaji nechat porazit týmy z Oxfordu a Cambridge.

Co je jádrem dobré výměny názorů? Jak se nenechat utlouct argumenty protistrany, a přesvědčit okolí, že váš náhled na věc je správný?

Akademická debata je argumentační soutěž. Tématem je vždy kontroverzní teze, například "potraty by měly být zakázány", nebo "svět bez alkoholu by byl lepším světem". Úkolem proti sobě stojících týmů, které tezi buď hájí, nebo vyvrací, je ve vymezeném čase přesvědčit rozhodčího, že jejich postoj k problematice je správný. Ten pak poskytne každému debatérovi zpětnou vazbu. Kromě argumentace si účastníci debatováním zlepšují mluvený projev a získávají povědomí o široké škále témat.

Během workshopu se naučíme správně tvořit argumenty a zkusíme si i cvičnou debatu.