Mužská péče a ženská práce – nebo snad obráceně?

Iva Šmídová

Pracuje jako docentka sociologie na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity (v Brně). Zkoumá muže a mužství, věnuje se sociologii rodiny, bádá nad reprodukční medicínou a obecněji stavem zdraví a nemoci, vyučuje předměty s tematikou genderu (tedy ke společenským kořenům ženství a mužství). Podílela se na založení Dětského koutku na fakultě ve snaze přispět ke zmenšení bariéry mezi oddělenými světy akademické práce a domácí péče.

Na ženy a muže klademe v lecčems různé nároky a máme vůči nim často řadu očekávání. Někdy se zdá, jakoby patřili do jiných světů. Podíváme se ke kořenům mužské a ženské sociální identity – jak se ve společnosti, ale i v historii, nebo v jiných kulturách formovalo a vymezovalo to, co znamená být ženou nebo mužem, ale také člověkem. Je třeba ochrana přírody ženská nebo mužská? A práce ve školce, v nemocnici nebo v politice? Patří porod ženám? Mají truchlit muži a ženy jinak? Jsou otcové na rodičovské normou a mají být ženy primářkami 50:50 s kolegy? Je mužům vlastní touha prosadit se, zatímco ženám zase emoce? Něco se vám na tom třeba nezdá? Pak přijďte na tento seminář!