Přemysl Pitter, zachránce mnoha set dětí před nenávistí - Proč ho neznáme?

Tomáš Růžička

Tomáš Růžička (1937) je fyzik, evangelík, varhaník, v mládí aktivní skaut, ve stáří aktivní důchodce. Po podpisu Charty v roce 1977 byl vyhozen z Akademie věd, poté pracoval jako topič. Po revoluci se vrátil na AV ČR. Dlouhodobě se věnuje tématu odsunu Němců po válce a osobnosti Přemysla Pittera.

Slyšeli jste někdy jméno Přemysl Pitter? Ne? Pokud se začtete do jeho životopisu, zřejmě si brzy položíte otázku: Jak to, že o něm slyším poprvé? Jeho život byl nevšední od samého počátku. V první světové válce poznal hrůzu nesmyslného vraždění. V meziválečné době se jako radikální pacifista plně věnoval pomoci a humanitní výchově dětí z žižkovských chudinských slamů. Vybudoval pro ně Milíčův dům, dnes bychom řekli „nízkoprahové centrum”, první na celém světě. Jeho péčí prošly stovky dětí, mezi nimi například i Olga Havlová. Proti antisemitismu veřejně vystupoval už od nástupu Hitlera k moci. Za války neušla pozornosti gestapa jeho podpora a pomoc židovským rodinám, přísně zakázaná. Ihned po válce pak uskutečnil odvážný projekt, který neměl obdoby. Získal v blízkosti Prahy zámky zkonfiskované německým podnikatelům, v nich poskytl domov opuštěným dětem, nejprve židovským z koncentráků, nato německým z českých internačních táborů, i jiným poztráceným dětem. Měl odvahu přivést je vzdor čerstvé vzájemné nenávisti dohromady. „Děti za nic nemohou", vysvětlil těm větším. Bylo jich celkem přes 800. Byl si vědom, že za „vykrmování gestapáckých dětí” u mnoha lidí vyvolá nenávist a útoky od tisku i politických stran. Vzdoroval ve jménu soucitu s trpícími, zejména s dětmi. Našel však i porozumění a mnoho pomocníků. Všechny ty, kteří prošli jeho blízkostí, hluboce poznamenal na celý život.